Copenhell 2025 bliver mit 11. besøg. Dog denne gang kun for en enkelt dag, nemlig om fredagen.

Og hvorfor kun fredag? Tjoooo… bla. Dream Theater, Soulfly og King Diamond har meldt deres ankomst denne dag og resten af line-up’et er det absolutte ringeste i festivallens historie! FAKTUM!

Kombineret med risikoen for at vandre hvileløst rundt i hele 4 dage i en total tilproppet festival er også kraftigt medvirkende til en neddroslet version af Copenhell i år for mit vedkommende!

Før lågerne åbnes til Copenhell 2025, fredag

Thomas Treo har skrevet en artiken i dag (18/5) og han har læst mine tanker HER

UPDATE 21. juni 2025: Dagen efter Copenhell sidder jeg her og er noget udbombet! Det har ikke været en lang dag for mig. Ja, faktisk kun fra kl. 12 til ca. kl.19. Det har været en total skyfri og meget varm dag. Og med mit arbejde med at komme mig efter sidste års hjertestop, så er jeg faktisk tilfreds med min indsats. King Diamond må vente til en anden gang.

Jeg fik lyttet til følgende bands: Tetrarch, (Thus), Soulfly, Trold, Dream Theater og Kreator. Resten af tiden gik med at trave festivalspladsen tynd. Nåååå ja, jeg fik også købt en Copenhell-bæltetaske til 300 spir. Ågerpris som alt andet på festivallen!

Året line-up var nok det ringeste i festivallens historie! Og 4 dage er een dag for meget. At bookerne ikke kunne finde langt bedre navne – nu da andre festivaller i Europa sagtens kan finde ud af hyre de fede bands… derfor kan jeg kun afgive 2½ stjerne.

Og ja – jeg fik min vanlige pølsemix  – af meget TVIVLSOM kvalitet, udrustning og mængde til den ublu pris af kr. 80,-! Lad dig undres og forarges her:

Dette skulle forestille pølsemix…

Hvad med næste år? Det bliver sandsynligvis en enkelt dag igen, hvis der ikke sker noget drastisk med line-up’et og mit helbred ellers tillader det…

PS. Jeg skal atter gentage mine 2 beskedne ønsker til Live Nation/Copenhell: LUK FÆRRE IND PÅ PLADSEN OG SÆT PRISERNE NED!!!